Dvakrát Bairrada

QdoE Red 2011 a Luis Pato Red 2011UmPorto už nějakou dobu vozí poměrně oblíbené červené víno z Bairrady Quinta do Encontro Red, ve kterém se zajímavě potkal merlot se svíravou a trpkou bagou. Rozhodl jsem se vystavit ho srovnání s etalonem regionu Bairrada – vínem od Luise Pato. Obě vína jsou z výjimečného ročníku 2011.

Luis Pato je průkopník odrůdy baga a výrazná osobnost, která od 80-tých letech minulého století definuje novou identitu regionu Bairrada. Zajímavostí je, že si troufl opustit věhlasný portugalský apelační systém, který byl pro něj příliš svazující, a svá dnes už široce uznávaná vína deklaruje pouze jako Vinho Regional, tedy vína nejnižší apelační úrovně.

QdoE Red 2011

  • odrůdy: Merlot (50%) e Baga (50%)
  • Alkohol: 13,5%
  • Zbytkový cukr: 3,8 g/l

Luis Pato Red Wine 2011

  • odrůdy: Touriga Nacional, Baga
  • Alkohol: 12,5%

 Barva

Obě vína mají plnou, tmavou a teple granátovou barvu. Na první pohled mně Luis Pato připadal tmavější, ale při bližším zkoumání jsem už rozdíly nacházel obtížněji. Luis Pato ale přece jenom má plnější barvu a trochu teplejší odstín.

Aroma

V  QdoE se mísí aroma džemu z červených plodů s kořeněnými tóny kakaa a případně i toastů. To vše na pozadí poměrně výrazného a kořeněného dubu.

Nejvýraznějším dojmem Luise Pato je pro mě výrazná až parfémová vůně fialek,  typická pro tourigu nacional. Přes teplejší odstín napovídající výraznější oxidaci cítím dubový sud pouze okrajově.

Chuť

Luis Pato překvapí lehkou a jednoduchou chutí nezralých červených plodů, která jakoby nesouvisela s omamnou a trochu exotickou vůní.  Je to výrazné víno se živou kyselinkou, ale učitě ne tělnaté. Ve sředně dlouhém závěru ucítíme decentní a uhlazené třísloviny.

QdoE je jednoznačně plnější víno, které disponuje výraznými taniny na solidním základu z kořeněného dubu a výtečnou strukturou. Svíravá a trpká baga je ze začátku krocena teplým a ovocným merlotem, aby se  naplno projevila v dlouhém a výrazném závěru.

Které je lepší?

Přestože jsou obě vína z Bairrady a obě jsou postavena na základní odrůdě tohoto regionu – Baga, jsou to vína výrazně jiná. QdoE je plné, téměř tělnaté víno s bohatou strukturou a tříslovinami, zatímco Luis Pato je lehké ovocné víno s výraznou kyselinkou, které ovšem nabízí výrazné a nevšední aroma.

Pro mě osobně zůstává favoritem QdoE a mám radost, že podobný názor vyslovilo i Catavino. Odhaduji, že za výraznější a plnější vína si u Luise Pato budu muset trochu připlatit a zvolit některou z dražších lahví. Zajímavě vypadá například jednoodrůdová baga.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ochutnávky, Víno se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.