Piteira Premium 2011 – netradiční Alentejo

Piteira Premium 2011Po dlouhé době jsem se dostal k láhvi, kterou mně v létě věnoval João. Pokud si dobře vzpomínám, řekl tehdy „my father says, this is the best bottle of Alentejo“. Otevření jsem tedy pořád odkládal a od láhve jsem očekával velké věci.

Když vidím, že nějaké víno obsahuje i teinturier odrůdu Alicante Bouschet, očekávám velmi tmavou barvu a k tomu výraznou a plnou chuť. Tmavý a decentní design Piteiry tento předpoklad jenom umocnil, a proto mě první sklenička trochu překvapila, ne-li zklamala. Barva totiž byla celkem běžná a nijak nenaznačovala přítomnost tmavého Alicante Bouschet. Po nějaké době jsem ovšem musel uznat, že přednosti Piteiry jsou někde jinde.

Barva

Středně tmavá, rubínová až malinová.

Aroma

Svěží a lehké. Nezralé červené plody, trochu i zelené listy, nebo dokonce zelenina. Nepatrně cítím dubový sud.

Chuť

Suché červené ovoce, příjemně svíravé. Známky černého jeřábu a také listů. Středně dlouhý závěr s jemnými taniny, končící kyselinkou a svěžím ovocem na špičce jazyka. Jemná struktura, vyvážené, vytříbené a elegantní.

Není to typické Alentejo, od kterého čekáme plnou, výraznou a šťavnatou ovocnou chuť. Je spíše elegantní a lehké, ale má přesto svoji noblesu a může být zajímavou volbou pro milovníky lehkých ovocných vín. Jeho kouzlo, které se projeví nenápadně až při delším pití, tkví v uhlazenosti a eleganci. Přesto, že má 14% alkoholu, pije se velmi lehce.

Piteira Premium 2011

  • Vinařství: Amareleza Vinhos
  • Alkohol: 14%
  • Odrůdy: Trincadeira, Alicante Bouschet a víno ze starých keřů odrůd Moreto a Alfrocheiro
  • Region: Alentejo D.O.C.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ochutnávky, Víno se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.