Pegos Claros D.O.C. Reserva 2011

ZeptPegos Claros Reserva 2011áme-li se Wikipedie, co v portugalském víně znamená Reserva, zjistíme mimo jiné, že to je „Superior quality wine of a single vintage“. Pojďme se na jednu takovou reservu podívat. Pegos Claros Reserva 2011 je jednoodrůdové Castelão z vinařství Pegos Claros, které je touto odrůdou vyhlášené.

Pegos Claros Reserva 2011Toto víno pochází z 40-ti letých keřů a v sortimentu Pegos Claros je letošní novinkou. Mám dojem, že trochu nahradilo základní tinto, které bývalo ve své kategorii nadprůměrné (hodnocení jednotlivých ročníků tady), ale přece jenom to reserva nebyla. Od letošního roku tedy tinto zůstává lehké ovocné pití a reserva se vydala na cestu k osobitým velkým vínům. Letošních 92 bodů od Wine Enthusiast dokazuje, že je v Pegos Claros dělat umějí.

Láhev má decentní tmavý design, kovovou záklopku a nádhernou zátku z masivního korku, která nese logo FSC – tedy certifikát šetrného a trvale udržitelného lesnictví. Sympatická je také horizontální orientace lahví v přepravních krabicích, která zaručuje optimální podmínky i v situaci, kdy víno zůstane delší dobu uskladněno v původních obalech.

Pegos Claros Reserva 2011Barva

Temně rubínová až švestková. Lehký nádech do cihlových tónů.

Aroma

Zralé tmavé ovoce, zejména ostružiny. Příjemně kořeněný dub na pozadí.

Chuť

Plná, koncetrovaná a sametově propojená. Výtečná struktura, ve které se prolínají svěží chuti červeného ovoce s málo zralými ostružinami a také lehce zemitými tóny v závěru. Vše orámováno jemnými taniny, které vyústí ve středně dlouhý závěr.

Pegos Claros vytvořilo pevnou a poctivou reservu, která si zároveň dokázala zachovat živý ovocný charakter odrůdy Castelão.

Kdo ji ocení nejvíce

Milovník plného ovocného vína, který má rád barrique a příliš nevyhledává taniny.

Detailní informace

Země: Portugalsko
Region: Palmela
Odrůdy: Castelão
Apelace: DOC
Ročník: 2011
Stáří keřů: 40 let
Obsah alkoholu: 13,5%
Obsah kyseliny: 5,09 g/l
Zbytkový cukr: 3,5 g/l

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Ochutnávky, Víno se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.