Pegos Claros Grande Escolha 2010

Pegos Claros Grande Escolha 2010

Jednoduchá kulatá etiketa

Poloostrov Setúbal a jeho pevninská část Palmela je na půli cesty mezi mírným oceánským klimatem a horkým vnitrozemím. Je sice na dohled od pobřežního Lisabonu, ale proti studeným atlantickým větrům ho chrání hřeben mírného pohoří Serra de Arrábida.

Staré keře odrůdy Castelão

Staré keře odrůdy Castelão, které mají úctyhodných 90 let a v písčité půdě poloostrova Setúbal rodí neobyčejně koncentrované víno

Pokud bychom chtěli ze všech červených odrůd vína ze Setúbalu vybrat jedinou, bylo by to určitě Castelão, neboli Periquita. Tato typicky portugalská odrůda prosperuje nejlépe právě v neúrodné písčité půdě poloostrova Setúbal.

Výborně ji prozkoumáme v jednoodrůdovém provedení od vinařství Pegos Claros, které se na Castelão specializuje. A pokud bychom od Pegos Claros chtěli ochutnat jedinou láhev, nemohli bychom vybrat nic jiného než Grande Escolha – koncentrované jednoodrůdové Castelão, víno s dlouhou tradicí, které je vyrobeno z hroznů impozantních 90-ti letých keřů.

Barva

Tmavá sytá švestka. Příjemně teplý odstín bez známek oxidace.

Aroma

Měkký kořeněný dub výtečně propojený s tmavým ovocem, koncentrované tmavé třešně. Nádech do džemových odstínů.

Chuť

Pegos Claros Grande Escolha 2010

Sytá švestková barva

Hlavním dojmem je plné a koncentrované ovoce, které bezchybně splynulo s delikátním dubovým základem. Tato láhev už vyzrála z hrubých taninů a jejich odlesky se nyní můžeme kochat. Ve středně dlouhém závěru budou přesto příjemně drhnout na jazyku. Víno ve mně vyvolává představu letního večera a misky tmavých třešní, které jsou ještě teplé od slunce.

Grande Escolha je Castelão ve své nejlepší podobě. Vhodnější láhev pro studium této odrůdy byste těžko hledali. Je na vrcholu svého potenciálu, nádherně zralá, harmonická a elegantní.

Proč ji zkusit

Nabídne koncentrované ovoce bez strohých taninů a komplikovaných neovocných chutí. Unikátní víno, které dozrálo na 90-ti letých keřích. Výjimečný zážitek, nebo velkolepý dárek.

Detailní informace

Vinařství: Herdade Pegos Claros
Země: Portugalsko
Region: Palmela
Apelace: DOC
Odrůda: Castelão
Ročník: 2010
Stáří keřů: 90 let
Vinifikace: ruční sběr, lisování šlapáním v otevřené kamenné kádi lagar, zrání 8 měsíců v sudech z francouzského i amerického dubu
Alkohol: 14%
Kyseliny: 5,7 g/l
Zbytkový cukr: 6,3 g/l

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Ochutnávky, Víno se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.