Vinho de Colares Viúva Gomes 1999

Antigo rótulo

Viúva Gomes stále používá původní historické viněty. Zřejmě jich má opravdu velké zásoby.

V předchozím článku jsem zmiňoval jedinečný a téměř neznámý region Colares, který je vklíněn mezi plážemi na dohled od Lisabonu. Pojďme se tentokrát podívat jak toto víno vlastně chutná. Díky Brettovi jsem mohl zkusit víno z roku 1999, které v roce 2003 nalahvovali ve vinařství Viúva Gomes.

Starý korek

Láhev jsem musel otvírat opravdu opatrně

První překážkou, kterou jsem musel překonat, byl korek, který se za ta léta už doslova sypal. Přesto se mně ho podařilo vyndat, aniž bych musel použít speciálního planžetového otvíráku na archivní vína.

Barva Sytě cihlová, spíše hnědá než červená. Hraje mnoha odstíny od temně cihlové až po ohnivě oranžovou. Lehce zakalená.
Aroma Elegantní a výrazné. Rafinovaně kořeněný dub v kombinaci s kořenitými nebo dokonce parfémovými tóny. Trochu připomíná fialkovou vůni.
Chuť colares_viuva_gomes_1999_10Výrazně oxidativní charakter a k tomu ústa svírající kyseliny. Ovocná část chuti mně připomněla plody červeného jeřábu a také rybízu.

Víno je pravým opakem tělnaté chuti. Je lehké, řízné, ale nepostrádá finesu a delikátnost.

Jednolité a intenzívní taniny přidávají chuti další rozměr a vedou ji do dlouhého závěru.

Ostře a přesně řezané rysy jsou impozantní zvláště když uvážím, že víno strávilo už dvanáct let v láhvi. Věřím že jeho potenciál k archivaci ještě zdaleka nebyl vyčerpán.

Colares si vyloženě říká o pořádný kus grilovaného masa. Jeho kyseliny nejsou hrubé, ale i po odeznění chuti jsou převládajícím dojmem.

Rozhodně to není jednoduše pitelné víno. Jeho chuť se vymyká současným zvyklostem a nutí mě přemýšlet, jak asi chutnalo víno před sto lety. Celkově na mě působí jako pozdrav z jiného století.

Detailní informace

Země: Portugalsko
Region: Colares
Vinařství: Adega Viúva Gomes
Apelace: DOC
Odrůdy: Ramisco
Ročník: 1999
Alkohol: 11%

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Ochutnávky, Víno se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.