Adega de Pegões Alicante Bouschet 2014

Alicante Bouschet je hrozen s červenou barvou moštu, tzv. teinturier. Uvidíte-li ho na seznamu odrůd, na vinětě nějaké láhve, čekejte velmi tmavé víno. A pokud je láhev navíc jedno-odrůdová, půjde celkem jistě o neprůhledný inkoust. Úskalím takového vína ovšem je, aby vedle širokého těla nabídlo také nějakou strukturu.

Pro koncentrovaná a tmavá červená vína mám prostě slabost. Přestože Adega de Pegões ze Setúbalu je zaměřena na nekomplikovaná vína střední kategorie, neodolal jsem možnosti ochutnat jejich Alicante Bouschet na nedávné výstavě v Lisabonu. Byl jsem velmi příjemně překvapen a v cenovém segmentu kolem pěti euro velmi zdařilou láhev si hned koupil.

Tato láhev je součástí Monocastas řady Adega de Pegões (přehled najdete tady) a dle mého názoru je zajímavější, než jejich Touriga Nacional nebo Aragonês.

Barva Velmi tmavě rubínová, skoro až černá.
Aroma Povidla, džem, černé bobuloviny.
Chuť Hutná a svíravá od samého začátku. Přes temné tělo probleskují umírněné kyseliny. Celek navozuje dojem tmavého a trochu zapečeného ovoce. Nejvíce mně asi připomíná povidla.Dochuť je dlouhá a „dřevěná“ s kyselinami. Taniny jsou suché, svíravé ale ne rušivé.

Koncentrací bychom toto víno mohli srovnat s výbornou Touriga Nacional od Quinta de Cabriz. Touriga ovšem vedle hutnosti a intenzity disponuje navíc červeným ovocem a celkovou finesou.

 

Detailní informace

Země: Portugalsko
Region: Setúbal Peninsula
Vinařství: Adega de Pegões
Apelace: Vinho Regional
Odrůda: Alicante Bouschet
Ročník: 2014
Alkohol: 14,5%

Příspěvek byl publikován v rubrice Ochutnávky, Víno se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.