Pegos Claros Reserva vs Grande Escolha

pegos_claros_reserva_a_grande_escolha_02

Srovnání Reservy a Grande Escolhy od Pegos Claros

Možná právě přemýšlíte, jestli má smysl koupit si dražší láhev než obyčejně. Abych Vám to trochu ulehčil, nabízím srovnání dvou docela podobných, které se ovšem v jednom důležitém parametru liší. Totiž v ceně. Je ta dražší opravdu lepší? A je o tolik lepší o kolik je draží? Pokusím se odpovědět, nebo aspoň poskytnout dostatek informací.

Jedná se o Reservu a Grande Escolhu obě z vinařství Pegos Claros z regionu Palmela na poloostrově Setúbal a obě obsahující jedinou odrůdu Castelão. Představují ideální materiál pro studium toho, jaký vliv na výsledné víno má výběr lepších hroznů a delší doba zrání v dubových sudech.

Castelão, neboli Periquita

CastelãoOdrůda Castelão je pro regiony Tejo, Palmela a Setúbal Penninsula typická a možná ji znáte i pod názvem Periquita, který proslavila stejnojmenná láhev od José Maria da Fonseca. Tato odrůda nejlépe prospívá v málo úrodných písčitých půdách, tedy přesně v podmínkách vinařství Pegos Claros.

Toto vinařství se na Castelão specializuje a mimo zmiňované písčité půdy disponuje prastarými vinohrady, kde nejsou výjimkou keře sto let staré. Kvalitní hrozny se v malých přepravkách převážejí k ručnímu třídění následovanému tradičním šlapáním nohama a dlouhé maceraci v otevřených kamenných kádích. Pečlivým zpracováním vznikají velkolepá vína s bohatou strukturou a není divu, že Richard Mayson ve své knize The Wines and Vineyards of Portugal v kapitole o odrůdě Castelão jako ukázkovou láhev doporučuje právě tu od Pegos Claros.

Staré keře jsou staré keře

Obecně platí, že čím starší rostlina vinné révy je, tím koncentrovanější hrozny s komplexnější chutí z ní sklidíte. Ruku v ruce s rostoucí koncentrací hroznů jdou ovšem i klesající výnosy, což má podstatný vliv na cenu výsledného vína. Sytou ovocnou chuť a intenzitu pocházející ze starých keřů ale málo co nahradí.

Za staré se považují keře, které mají více než 40 let. Reserva obsahuje hrozny 40-ti letých keřů, zatímco Grande Escolha, tedy něco jako Velký Výběr, byla vyrobena z hroznů, které dozrály na 90-ti letých keřích. Obě zkoumané láhve si proto označení pro staré keře, tj. Vinhas Velhas zaslouží.

Dekantace

Obě vína zrála delší dobu v sudu a tudíž se vyplatí je dekantovat, nebo alespoň nechat nějakou dobu v otevřené láhvi. Tento proces prospěl zejména Reservě, která se druhý den po otevření krásně usadila získala výraznější tělo a příjemnější vůni.

Srovnání

Pegos Claros Reserva 2011 Pegos Claros Reserva 2011 Pegos Claros Grande Escolha 2010 Pegos Claros Grande Escolha 2010
Barva  Tmavě rubínová Nepatrně tmavší a navíc lehce zakalená
Aroma Doutníky, koření Višně, čokoláda, pepř
Chuť Ovoce je tady méně zralé než u Grande Escolhy. Reserva má výraznější kyseliny. Taniny jsou hladké a přímočaré. Tabákový dojem převažuje nad ovocným. Syté a výrazné ovoce s delikátní kyselinkou. Střední tělo, jemné taniny. Dochuť je dřevěná, či doutníková.
Stáří keřů 40 let 90 let
Cena
UmPorto - Portugalské víno a delikatesy
249 Kč (e-shop) 589 Kč (e-shop)

Dražší je lepší

Tento závěr zní poněkud banálně, ale je to tak. Jinak skvělá Reserva vypadá vedle Grande Escolhy jako levné pití a ten, kdo se rozhodne investovat více než dvojnásobek, se určitě nebude cítit podveden.

Hlavní předností Grande Escolhy je koncentrovaná vůně, sytě ovocná chuť a také skutečnost, že ji můžete popíjet klidně tři dny. Pokaždé se trochu změní a stále na ní bude co objevovat.

Převažujícím rysem Reservy je výrazný, ale ne rušivý dubový sud. Odrůda Castelão, typická lehkou ovocnou chutí, jím získává komplexní odstíny, ve kterých budete hledat tabák nebo doutníky.

Číst dále

O každé z lahví si můžete přečíst samostatný článek:

Příspěvek byl publikován v rubrice Víno se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.