Třikrát Víno Sýkora

Mám tady dojmy ze tří lahví od Sýkory z Čejkovic, které jsme tam koupili při posledních otevřených sklepích. Minimálně podle ceny by měly patřit k tomu nejlepšímu, co v současnosti Sýkorovi vyrábějí.

Všechna tři vína jsou tak trochu experimentální, protože jsou buď postavena na nových odrůdách (Kerner a Cabernet Cortis) anebo razí cestu netradičního zpracování (oranžové víno).

Kerner 2015

Barva Sytě slámová
Aroma Květy, zelené jablko a citrusy. Svěží.
Chuť Plná a kulatá. Zjevný cukr je od začátku protknut svíravými citrusy, takže je docela příjemný. Po nějaké době objevíte i výraznou kyselinku.
Shrnutí Je to docela opulentní víno. Dobře se popíjí, ale celý večer u něho pravděpodobně nevydržíte.

Cabernet Cortis 2015

Barva Tmavá švestka s nádechem do cihlova
Aroma Švestky, sušené byliny a poměrně výrazné dubové pozadí. Příjemně zvětralé. Druhý den už ale tak expresívní není.
Chuť Lehčí se středním tělem. Velmi suché s výraznými taniny.

Solidně drhne na jazyku. Ovocných chutí je docela málo a druhý den ještě míň.

Shrnutí Harmonické víno, které snese srovnání s jižními červenými. Kdybych hledal mouchy, vadil by mně triviálně výrazný dub a málo ovocného těla.
Cena 350 Kč

Tramín červený Orange 2015

Barva Oranžová, jantarová
Aroma Sušené ovoce, med, delikátní oxidace.
Chuť Suchá se středním tělem.

Ze začátku podivně vyvětralá, ale po přivyknutí v ní lze nalézt jemné odstíny, které přes paletu kořeněných, dřevitých a těžko popsatelných chutí přejdou do zajímavě tříslovinového závěru.

Matoucí je rozpor mezi vůní evokující sladší, plné ovocné víno a chutí, která je všechno, jenom ne jednoduché ovocné pití.

Shrnutí Nesnadné víno. Musíte ho ochutnávat s vědomím, že zkoušíte něco nového. Každopádně je to zajímavá láhev, na které je co zkoumat.
Cena 250 Kč

Příspěvek byl publikován v rubrice Ochutnávky, Víno se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.